Szeged patinás lépcsőházai: Kígyó utca 1.
14szeptember contentwriter
Aki olvasta a múlt pénteki bejegyzésem, a Szeged akkor és most címmel, már sejtheti, hogy miről is fog szólni eme sorozatom. Akkor azt írtam a poszt végén, hogy akár még egy-egy olvasó otthonába is ellátogathatok (képletesen szólva), közvetve a blogon keresztül. Ugyanis most arról lesz szó, hogy a lehetőségekhez mérten be fogom járni Szeged patinás épületeinek lépcsőházait, olyan helyekre bekukkantva, melyeket viszonylag csak kevesek láthatnak nap, mint nap. Kívűlről naponta elhaladunk ezek mellett a különleges, régi épületek mellett, ám legtöbbjük nemcsak kívül érdekes, hanem belül is értékekkel teli. Többnyire 100-150 éves polgári házak, paloták történetébe avatlak be benneteket. Mivel Szegedet a legtöbb háború elkerülte a nagy árvíz óta, így sok patinás épület maradt ránk a belvárosban. A továbbiakban igyekszem az érdekesebbeket kiemelni, de majd némi szerencse is kell, hogy be tudjak jutni egy-egy lakóházba...Elsőnek jöjjön a Kígyó utca 1-es szám alatt álló saroképület, az ún. Keleti palota!
Már elsőre könnyű kiszúrni a méretes építményt: a Klauzál térről a Kígyó utcába lépve rögtön elénk tárul a sárgás-fehéres színű háromemeletes palota. Alsó részében számos üzlet található, kezdve a fehérneműbolttól, a biobolton át, az exkluzív órásüzletig. Sőt nemrégiben egy kebapos is nyílt a Feketesas utcai oldalán. Biztosan sokan megfordultatok már ezen üzletek valamelyikében.
A Keleti palota történetéről sajnos nagyon keveset tudtam kideríteni, az internet itt sajnos kissé csődöt mondott...Kíváncsi lettem volna, miért hívták Keleti-nek, mint ahogy ezen a korabeli képeslapon is látható, ám erre sem találtam választ. Valószínűleg az egykori tulajdonosa után kaphatta a nevét. Viszont a ház kovácsoltvas kapuját készítő mester Wikipédia oldalán megtaláltam annak készítési idejét, ami 1911. Tehát valószínű, hogy ekkortájt épült a palota is.( Mellesleg Kecskeméti Antal, kovácsmesterről van szó, aki több bérház vaskapuját is készítette itt Szegeden, később még találkozni fogtok a nevével.) Úgyhogy akárhogy is nézzük, már legalább 100 éves az előttünk álló épület.
Kívűlről látszik, hogy már a huszadik század elején készült késő szecessziós stílusban, igen kevés ornamentikát, azaz díszítést használva. Nem különösebben díszes, vagy csicsás, inkább letisztult formavilág jellemzi. Amint említettem korábban, a ház három emeletes, ami itt Szegeden akkoriban nagyon ritkának számított, az újabb árvíztől félve sokáig csak maximum két emeletes palotákat építhettek a gazdag polgárok. Valószínűleg ez az egyik első fecske lehetett itt a városban. Na de pillantsunk be belülre is!
Egyik délelőtt a félig nyitott kapun be tudtam osonni, így gyorsan tudtam pár fotót készíteni a lépcsőházról is. A kapu valóban csodálatos, az épülethez képest már talán túl szép is. A lépcsőház viszont hozza nagyjából azt a letisztult, már már sallangmentes stílust, mint a külseje. Kevés és egyszerű a díszítés, ám rögtön szemben a lift mellett két vörösmárvány oszlop fogad minket.
Ezek tényleg tekintélyt parancsolóak, és ráadásul továbbiak is találhatóak belőlük felmenve a lépcsőkön. Egyébként tiszta és rendezett a lépcsőház, látszik, hogy törődnek vele. A belső udvar is hasonlóan egyszerű és karbantartott. A kovácsoltvas korlátok is egyszerűek, hiába ekkoriban már ez volt a divat.
Összességében jó érzés volt benézni, az interneten kutakodva találtam is egy-két albérlet hirdetést a házban. Mondjuk úgy, hogy azért mélyen a zsebébe kell nyúlni annak, aki ide szeretne költözni...
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.